Ile tak naprawdę jest mięsa w mięsie?

mięso

Jak powszechnie wiadomo, mięso jest niezwykle ważnym elementem zbilansowanej diety zarówno dorosłych jak i dzieci. Dostarcza organizmowi wielu wartości odżywczych i witamin. Obecnie jednak coraz częściej zdarza się, że zamiast dostarczać w odpowiednich ilościach niezbędnych składników – nie dostarcza ich w ogóle lub szkodzi zdrowiu. Dlatego też podczas zakupu tradycyjnych wędlin i innego rodzaju mięsnych produktów, szczególnie tych produkowanych na masową skalę, należy zwrócić uwagę na ilość mięsa w mięsie oraz pozostały skład.

Co to oznacza? Otóż, wysokiej jakości wędlina powinna mieć dużą zawartość mięsa – najlepiej nie mniej niż 90 proc., mało tłuszczu oraz lekko różową, nierzadko również szarą barwę. Wiele z dostępnych w sklepach wyrobów mięsnych zawiera w sobie jednak znacznie mniejszą ilość mięsa (30-50 proc.), a niekończący się skład to zazwyczaj lista użytych podczas produkcji konserwantów i różnych substancji chemicznych. Dostawcy mięs produkujący na masową skalę, często używają mieszanek peklujących – wody, soli, przypraw i substancji chemicznych – powodujących zwiększenie objętości i gramatury wędlin. Najczęściej są to białka sojowe, skrobia modyfikowana lub guma guar.

Jakie mięso zatem kupować? Najlepiej zdecydować się na najwyższą jakość i sprawdzony skład. Przede wszystkim, przed zakupem danego produktu należy zapoznać się z jego etykietą i wybrać takie, w którym przeważającym składnikiem jest mięso. Najlepszym wyborem jest mięso ekologiczne lub takie, które dostarczane jest przez niewielkich dostawców do lokalnych masarni. Wówczas uzyskać można pewność, że takie mięso w większości składać się będzie z mięsa. Ponadto, wszelkie produkty mięsne dostarczane są do tych niewielkich sklepików każdego dnia, dzięki temu są zawsze świeże i starannie wyselekcjonowane. Lokalne sklepy z żywnością ekologiczną, takie jak na przykład Dębowy Dym, oferują wędliny i inne produkty mięsne, które produkowane są z niezwykłą starannością a przede wszystkim, przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. To daje gwarancję świeżości i co najważniejsze – najwyższej jakości.