Kojarzone z głównie z Francją, sery pleśniowe to produkty specyficzne w smaku i zapachu. Przez to też, mimo że posiadają wielu zagorzałych zwolenników, to tyle samo osób za nimi nie przepada. Brie, camembert czy gorgonzola – choć poszczególne rodzaje różnią się od siebie, łączy je jedno – nie da się przejść obok nich obojętnie. Dlatego, nawet jeśli nie jest się miłośnikiem serów pleśniowych, warto wiedzieć jak je podawać i z jakimi produktami łączyć.
Jak podawać sery pleśniowe?
Sery pleśniowe najczęściej podaje się na desce – niepokrojone, w większych lub mniejszych kawałkach. Sery z pleśnią występują w dwóch charakterystycznych formach. Mowa tutaj oczywiście o ich kształcie – okrągłym lub trójkątnym. To właśnie on determinuje sposób, w jaki należy pokroić i ułożyć dany ser z pleśnią. Odpowiednio pokrojone sery, takie jak m.in. camembert czy brie umożliwiają sięganie po nie palcami. Posiadają one bowiem dosyć twardą skórkę i miękki środek. Bywają jednak również sery mocno zwarte, dlatego obok przygotowanej deski serów warto zostawić odpowiednie sztućce.
Z czym jeść ser pleśniowy?
Deska serów jest kompozycją, która powinna nie tylko efektownie się prezentować, ale i smakować. Dlatego też, oprócz aromatycznych serów, powinny się na niej znajdować również dodatki, które uwydatnią i zintensyfikują ich smak. Do tego idealnie nadają się słone krakersy, orzechy, oliwki, kapary czy też szynka parmeńska. Wybrane produkty – najczęściej słodkie owoce – mogą również pomóc odświeżyć kubki smakowe pomiędzy degustacjami. Serom pleśniowym na desce towarzyszą więc też takie dodatki jak:
- winogrona,
- figi,
- porzeczki,
- kawałki gruszki, melona lub brzoskwiń,
- konfitury i dżemy.
Sery pleśniowe a wino
Wszelkiego rodzaju sery pleśniowe świetnie komponują się z winem. Należy jednak pamiętać, by delikatnych serów nie tłamsić ciężkim alkoholem. Dlatego np. camembert czy brie lepiej smakuje z szampanami i winami musującymi. Z kolei sery pleśniowe o bardzo wyrazistym smaku, a także te o pleśniowej skórce podaje się do win o wysokiej zawartości alkoholu i słodkich.
Czy tylko na desce?
Sery pleśniowe można także spożywać samodzielnie lub jako składnik potraw. Znajdują one coraz szersze zastosowanie w przeróżnych daniach. Camembert świetnie smakuje w formie grillowanej i smażonej, np. w panierce. Świeży stanowi doskonały dodatek do różnego rodzaju sałatek, tostów i kanapek. Gorgonzola natomiast chętnie wykorzystywana jest w pizzy, różnego rodzaju zapiekankach, tartach i daniach z makaronem. Z tych i pozostałych rodzajów serów pleśniowych można przygotowywać także pyszne kremy, sosy i dipy.